Nástup do zaměstnání vždy provází určitá nervozita. Ta ale velice brzy zmizí, jakmile se trochu v nové firmě „otrkáte“. Jenomže nástup do zaměstnání provází ještě něco, ano správně, samozřejmě mzda. O té se debatuje často hodně dopředu. Její výši určí zaměstnavatel a vy s ní můžete a nemusíte souhlasit, pokud souhlasíte, domluvíte se zřejmě na zaměstnaneckém poměru, pokud nesouhlasíte, tak se zřejmě nedohodnete a volné místo počká na jiného kandidáta, kterému se plat bude líbit. I tímto směrem často směřují kroky zaměstnavatelů. V případě, že sklopíte uši a přijmete, tak je to pro zaměstnavatele přínosem, v případě že se neshodnete, je možné o mzdě debatovat a snažit se vyjít obou stranám vstříc. Tyto debaty se často vedou v duchu takzvané hrubé mzdy, jenomže to není konečná částka, která vám bude chodit každý měsíc na účet. Takže jak se to má s čistou mzdou? Tu si musíte nechat vypočítat, ještě snadněji to jde přes internet a kalkulačky, kde zadáte hrubou mzdu a základní informace. Necháte vše okamžitě přepočítat.
Výsledkem bude vaše čistá mzda Kalkulackacistemzdy.
Výpočet se v roce 2021 neodvíjí od superhrubé mzdy, která byla pro tento rok zrušena. Počítá se však se základní sazbou na odvod sociálního a zdravotního ze strany zaměstnavatele a odvodem sociálního a zdravotního ze samotné výplaty. Odečítá se i daň z příjmů, která činí 15%. Do výplaty mohou zasáhnout i další částky, například slevy na dani pro poplatníka, studenta, nebo pokud jste na invalidním důchodu.
Základní nebo dokonce rozšířená kalkulačka vše vypočítá okamžitě a to po zadání těchto údajů. Využívá se proto, aby lidé měli představu o své výplatě. Můžete si tímto způsobem spočítat, kolik dostanete na výplatu příští měsíc, ale můžete si také udělat předem představu o výplatě, pokud nastupujete do nového zaměstnání. Tam vám jistě řeknou výši hrubé mzdy, kterou zadáte do kalkulačky a budete vědět, jak na tom v novém zaměstnání s financemi na výplatu budete.