Užitečný koníček

·         Vyberte si jednoduchý recept. Zvolte si proto takový pokrm, jehož přípravu máte šanci s trochou snahy zvládnout, a který vám bude chutnat. I v těch nejprestižnějších kulinářských institutech se začíná těmi nejlehčími základy: uvařit brambory, vajíčka na všechny způsoby, těstoviny nebo rýže. A dokud učni toto nezvládnou, nepustí je dál. Takže se klidně pusťte do bramborové kaše, palačinek nebo třeba polévky. První úspěch vás namotivuje k dalšímu učení.

lívance
 
·         Neexperimentujte. Jistě, profesionální šéfkuchaři v jednom kuse zkoušejí něco nového, hledají neotřelé chutě a vůně. Pokud ale začínáte, je lepší držet se předepsaného postupu. Platí to zejména o poměrech jednotlivých surovin. Takže než začnete tvořit, ujistěte se, že máte všechno potřebné, a ideálně i malou rezervu. Díky tomu vám v polovině nedojde třeba olej nebo máslo. Ještě více to platí u pečení. Zatímco vaření malou odchylku snese, u pečeni byste měli vždy a za všech okolností suroviny vařit, protože i malá nepřesnost hrozí průšvihem. Pokud už v jídle musíte experimentovat, zkuste si pohrát s kořením nebo s přílohou.

polévka

·         Hygiena především. Jistě, vaření je kreativní, ale zkuste si okolo sebe udržovat alespoň rámcový pořádek. Budete to pak mít daleko jednodušší a předejdete potížím. A samozřejmě, veškeré potraviny byste měli před použitím očistit. Ovoce a zeleninu omyjte, popřípadě oškrábejte, maso osušte, rýži propláchněte. Měli byste také mít oddělená krájecí prkénka na syrové maso a na ostatní pochutiny.

salát

·         Jídlo si užijte. Pokud už si něco uvaříte, i když je to „jen“ vajíčková pomazánka, tak si jídlo neváhejte náležitě užít. Jídlo si naservírujte na čistý talíř, hezky si k němu prostřete, v klidu se posaďte, zavolejte rodinu nebo přátele. Vypněte televizi, počítač a telefon. Zkuste se soustředit jen na chuť. Právě tak poznáte rozdíl mezi dovážkou a vlastnoruční výrobou, a už nikdy nebudete chtít jinak.