Skákání na trampolínách opěvuje na svém webu kde kdo, je to jedna z cvičebních pomůcek, která skutečně šetří klouby a páteř, zatímco si pořádně dáme do těla, zlepšíme fyzičku, shodíme nějaké to kilo navíc a především posílíme těžce zkoušený imunitní systém.
Velmi však záleží na tom, jaký typ trampolíny si vybereme, a to nejen z hlediska rozměru či tvaru. Podstatná je kvalita výroby, posvěcená certifikátem TÜV, konstrukční řešení a také způsob bezpečného ukotvení a zabezpečení. K hlavním zabezpečovacím prvkům patří ochranná síť a kryt obvodových pružin.
Zabezpečení nářadí neberte na lehkou váhu
Sledujeme-li trénované borce, kteří předvádí na trampolíně akrobatické prvky, tají se nám dech a uvědomujeme si, že oni vlastně předvádí své umění na odkrytém nářadí. Aby na ně bylo dobře vidět, nejsou odrazové plochy obehnány ochrannou sítí s předpokladem, že jde o zkušené sportovce, kteří dobře znají své možnosti. Dříve se dokonce na sportovních kolbištích cvičilo i s odkrytými obvodovými pružinami, ovšem od jisté doby se i na těchto cvičebních pomůckách objevuje kryt pružin.
Kryt pružin – tato nezbytná ochranná pomůcka se na trampolínách začala instalovat již před pár desítkami let vzhledem k tomu, že dokázala zabránit nejnebezpečnějším úrazům. Paradoxně totiž pád z trampolíny mimo odrazovou plochu na trávník většinou způsobí pouze pohmožděniny, zatímco zaklíněný kotník mezi pružinami v plné rychlosti díky setrvačné síle snadno přivodí komplikované zlomeniny nártu, kůstek chodidla, deformaci klenby, někdy i vykloubení kotníku, úrazy kolenního kloubu, a velmi bolestivé natažené či přetrhané vazy.
Kryt pružin na trampolínu Goodjump tam zkrátka není pro legraci. Měl by být zhotoven z PVC, a to z obou stran (nevhodná je spodní strana z tenké polyetylenové či polypropylenové tkaniny). Ohlížejte se pokud možno po certifikovaných výrobcích u ověřených prodejců a zajímejte se i o uživatelské recenze, zveřejňované na některých webových diskusních portálech.