Většina z nás má doma své domácí mazlíčky, které zbožňuje a nikdy by jim nezkřivila chloupek, či nedala do misky něco, co by jim mohlo způsobit potíže. Chceme totiž, aby s námi byli co nejdéle. Pak jsou ale mezi námi bohužel i lidé, kteří to vidí jinak a o své pejsky se nedokážou nebo dokonce snad ani nechtějí dobře postarat. V tomto případě se jedná o zvíře týrané a jeho majitel se dopouští trestného činu. Jak takovému týranému psovi (nebo i jinému zvířeti) můžete pomoci?
· Pokud se s případem týraného zvířete setkáte, potom neváhejte kontaktovat přímo příslušnou veterinární správu nebo městský úřad. Nic ale nezkazíte ani oznámením na Policii ČR. Pokud se například obáváte konfrontace s majitelem zvířete, můžete probíhající týrání oznámit anonymně.
Než se rozhodnete podat oznámení, je dobré mít v ruce důkazy. Může se jednat o fotografie, video. Veterinární správa je povinna se tímto oznámením zabývat a vyvodit z jednání majitele důsledky.
· V případě, že vše dobře dopadne a týrání bude potvrzeno, s největší pravděpodobností dojde k odebrání zvířete majiteli a bude s ním zahájeno trestní řízení.
· Co je vlastně považováno za týrání?
Omezování příjmu potravy zvířete
Omezování pohybu zvířete (malé klece, krátká lana)
Kupírování uší
Zásahy na hlasivkách (psi by přece neměli štěkat)
Bezdůvodné usmrcení
Případ, o kterém jste možná slyšeli
Rok 2006, červenec. Alkoholem posilněná partička mladíků utýrala kočku zvláště krutým způsobem. Nejprve ji opili alkoholem, následovalo poštvání rozzuřeného bojového psa a celý akt týrání byl zakončen šlápnutím na kočičí hlavu. Jako by nestačil čin samotný, mladíci jej ještě zveřejnili na sociální síti. Dá se mluvit o štěstí. Tyrany se podařilo identifikovat, vyhledat a následně potrestat. Potrestaný byl však pouze jeden z nich. Trestem mu bylo ,,směšných“ 120 hodin veřejně prospěšných prací.