Máme doma opozdilce
Lesk a bída informovanosti
Každý rodič se chce zhostit své role co nejlépe a poskytnout svému dítěti přesně to, co potřebuje. Zpočátku je všechno nové a zpravidla úplně jiné, než jste si představovali. Nezbývá než hltat rady z poraden, literatury a specializovaných webů, případně zkušenějších maminek.
Díky tomu získáte velmi rychle naprosto konkrétní přehled o tom, co a kdy má vaše robátko umět. Tedy kdy začíná sedět, žvatlat, lézt, chodit a bavit rodinné přátele hrou „paci, paci“. Tabulky s touto tématikou visí v čekárně pediatra, přibalují se k dětským plenám a příkrmům a v běžném hovoru se projevují výslechem jako „už leze?“
Hlavy pomazané
Pojďme si hned na samém začátku říct, že hlavní autoritou by měl být vždy a jedině vámi zvolený pediatr. Dnes už není problém vyhledat si na internetu hodnocení a zkušenosti každého lékaře, dejte si proto načas a vybírejte pečlivě. K odhalení skutečných problémů slouží návštěvy kojeneckých poraden, proto si na jejich návštěvu udělejte dostatek času. Ideální je, když jsou přítomni oba rodiče a zatímco jeden se věnuje dítěti, druhý se soustředí na rozhovor s lékařem. Nebojte se na vše vyptat, otázky si můžete doma v klidu sepsat.
Tabulkové děti
Každé dítě, stejně jako každý dospělý, je od narození nezaměnitelný originál, který jde ve vývoji svým vlastním tempem. Proto se vyvarujte srovnáváním s ostatními, a to i když už máte doma děti starší. Lékaři se obecně shodují v tom, že zdravý motorický vývoj by měl mít několik hlavních etap: přetáčení ze zad na bříško a zpět, sezení, lezení a chůzi.
Určení „konkrétního tabulkového měsíce“, kdy má k dalšímu milníku dojít, by ale mělo mít vždy doporučující charakter. Zlatým pravidlem by pro vás mělo být to, že původ každého vývojového kroku je v hlavě a ta vaše to rozhodně není. Je třeba si uvědomit, že všechno je pro vaše robátko nové a na všechno je třeba určitý čas. Tlakem k tomu, abyste už už postoupili vpřed, byste mohli nadělat víc škody než užitku. Proto povzbuzujte a chvalte při každém dalším pokusu a hledisko „časového harmonogramu“ berte v potaz spíše jako informativní.
Řeč
Pokud jde o vývoj psychický, tady narážíme na ještě větší trable, i když v tomto případě jsou doporučení o něco shovívavější. Může se například stát, že pokud máte dvojčata, vytvoří si mezi sebou vlastní, pro vás naprosto neuchopitelnou řeč a teprve ve chvíli, kdy stejně staré děti už začínají skládat věty, budou teprve ochotná něco „přeložit“ i vám. Tady je důležité sledovat, jestli se dítě snaží s vámi komunikovat, mluvit na něj a s ním, všímat si, jak rozumí jednoduchým sdělením. A opět, dát mu čas.
Věřte si
Od začátku jste to vy, kdo je s dítětem celé dny (a noci) a znáte ho lépe než kdokoliv jiný. Pokud tedy vidíte, že dělá pokroky, obrňte se proti zvídavým dotazům okolí a případné obavy řešte výhradně s dětským lékařem. Užívejte si všechno, co už umí a zbytečně se netrapte tím, co se teprve musí naučit.