Provozujete rodinnou farmu a pěstujete rajská jablíčka, květák, dýně, červenou řepu a další zemědělské komodity, o něž je velký zájem na farmářských trzích i mezi obchodními řetězci? Čeští pěstitelé to nemají zrovna snadné, protože konkurence na trhu je velká a stále se k nám dováží mnoho potravin ze zahraničí, což zbytečně zatěžuje životní prostředí a navíc ubírá příležitostí na trhu práce pro tuzemskou pracovní sílu.
Zelenina je v naší zemi sledovaným artiklem i ve zpracované podobě. Odráží se to i v nákupu polotovarů, jako jsou rajčatová pyré, zeleninové šťávy a džusy, a to vše mají hospodyňky k dispozici i bez konzervantů, pouze ošetřené pasterizací, vhodné pro přímou konzumaci či pro přípravu pomazánek, gulášů, polévek atd.
Pro pěstitele – ovocnáře a specialisty na zeleninu je to velká výzva, která souvisí i se zajištěním patřičné logistiky. Ovoce a zeleninu je zkrátka nutné někam umístit, aby putovala na trh či k dalšímu zpracování v nezměněné podobě, a aby také sklizeň přinášela minimální ztráty. A v tuto chvíli nastupují na scénu IBC kontejnery.
Co je to IBC kontejner
IBC kontejner je speciální plastová nádoba o objemu tisíc litrů, skládací a stohovatelná. Lze ji vyskládat na plastovou paletu na sebe do výšky několika pater a efektivně pak transportovat rajčatové protlaky a další produkty, kam je třeba, i na dlouhou vzdálenost. IBC kontejnery lze umístit do mrazicího boxu a přepravovat výrobky v mraženém stavu zcela bez problémů, a to v plastové vnitřní výměnné vložce, která zajišťuje přepravu nejen bezpečnou z hlediska kontaminace okolí, ale i kontaminace okolím samotného obsahu. K zákazníkovi se tak dostane zboží v perfektním stavu, jako kdyby bylo právě čerstvě sklizené, a to ještě více podpoří poptávku pro lokálních pěstitelských produktech podobně, jako je tomu v Maďarsku, kde prosperuje přes půl milionu soukromých (rodinných) farem.