Mohou vás něčím překvapit ploty z betonových odlitků? Staly se jedním z nejoblíbenějších řešení oplocení a tak bychom si o nich mohli povědět něco bližšího:
Žádná údržba, žádné nátěry
Pokud nejste zrovna příznivci natírání dřevěných planěk nebo drátěného pletiva, které není potažené plastem a je pouze pozinkované, můžete dát přednost betonovým plotům v Čáslavi a v kterémkoli jiném městě, samozřejmě. Plot z betonových desek a sloupků, který se skládá metodou suchého zdění, nevyžaduje po dokončení výstavby žádný nátěr a pochopitelně ani žádnou další údržbu. Pouze, pokud se vám to zdá vhodné, občas plot čistěte tlakovou vodou nebo čisticím roztokem s kartáčem od lišejníků, mechů a prachu.
Vypadají zajímavě
Samotné slovo „beton“ budí dojem, že jde o stavby typu vojenských bunkrů, ale sami se přesvědčíte, že tomu tak vůbec nemusí být. Beton se odlévá do forem a můžete z něj kromě oplocení vytvořit třeba sochařskou plastiku. Betonové desky i sloupky mohou mít mnoho různých povrchových vzorů a můžete si vybrat také některou z více druhů barev.
Kombinace s dřevem
Poměrně často lidé volí betonový sokl a na něj staví vodorovné, případně svislé, dřevěné pole z latí nebo prken. Vhodné je vytvořit stavbu tak, že odlišíte beton od dřeva rozdílným barevným odstínem, nejlépe v nějakém výrazném kontrastu, např. červenohnědou doplníte zelenou nebo šedou, případně krémovou či okrovou sladíte s tmavě hnědou.
Šachovnice
Dobrý tip je i šachovnice vytvořená střídáním jednotlivých desek mezi sebou ve dvou barvách. Tím vznikne zajímavá konstrukce, kterou ani z dálky nepřehlédnete, a která mnohdy vytváří lepší dojem vzhledem k tomu, že se nezaměříte na konce desek, které na sebe dosedají, ale vnímáte pouze jednotný celek v šachovnicové podobě. A chcete-li získat inspiraci, jak taková šachovnice vypadá v praxi, najdete ji na některých fotografiích na Internetu.