Základem je alespoň trochu slušný antivirus. A antivirem nemyslíme jenom firewall, ale skutečný antivirus. Firewall pouze zabrání neoprávněnému přístupu do vašeho počítače, ale antivirový program zabrání i tomu, aby se do vašeho počítače dostaly různé špionážní programy. Konkrétně může antivir zabránit třeba tomu, aby se vám do počítače dostal takzvaný trojský kůň. Stejně jako bájný řecký trik, i tady se zákeřný program skrývá pod něčím naprosto nevinným, jako je video nebo písnička. Některé programy ale umějí být zákeřnější. Například umějí zaznamenat vaše údery na klávesnici a odeslat je jinam. V kombinaci se záznamem vaší online aktivity je pak hračka dostat se například do internetového bankovnictví nebo na sociální sítě.
Kromě kvalitního antiviru je důležité chovat se zodpovědně i při používání počítače samého. Naprostá většina zákeřností se do systému dostane skrze stahování neautorizovaných programů, ilegální muziky nebo filmů. Zeptejte se sami sebe, opravdu vám stojí dvě stovky za riziko, že budete muset platit tisíce za odvirování počítače. Nevěřte také nikomu, kdo vám nabízí, že vám zkontroluje a zrychlí počítač, alespoň pokud to není autorizovaný servis. Pokud se v tom člověk nevyzná, je bohužel až příliš snadným mu do jeho přístroje nainstalovat malware. Kromě toho také nezapomínejte na několik základních rad, které jsou tak běžné, že už je snad i hanba opakovat: hesla k jednotlivým stránkám střídejte, nikomu je neprozrazujte, a vybírejte si takové kombinace, které se nedají snadno uhodnout. Mnoho lidí také doporučuje zalepit si na laptopu či počítači webovou kameru, protože i ta se dá bohužel nabourat.
A co dělat, když už se vám do počítače někdo dostane? Nepanikařit. Zablokujte karty, zablokujte telefony, upozorněte majitele stránek, deaktivujte účty. I z této situace se dá z trochou rozvahy vybruslit.