Očkování je aktuálně velmi ožehavé téma. Odpůrci i zastánci proti sobě stojí a bude tomu tak zřejmě i nadále. Vždy, když jsme k něčemu nuceni, je nám to z podstaty věci proti srsti. Když jde navíc o naše děti, je to jako červený hadr pro býka. Právě očkování je takovouto oblastí. Vždy si pro své děti přejeme to nejlepší, zdraví je v tomto žebříčku jednoznačně na prvním místě, a tak by se mohlo zdát, že v případě očkování nebude mít nikdo pochybnosti o tom, zda ano, či ne. Bohužel tomu tak není. Informovanost v této oblasti je malá, nežádoucí účinky nejsou řádně hlášeny, lékaři jsou do očkování dětí pod pokutou tlačeni. A jediný zisk z toho mají farmaceutické společnosti. Začarovaný kruh, ve kterém zdá se, jde více o peníze, než o zdraví.
Pojďme ale zpět ke změnám v očkování. V případě nejmenších dětí se týkají již první povinné vakcíny, která je označována jako Hexavakcína. Zahrnuje očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské přenosné obrně, haemofilu influenzae b a žloutence typu B. Doposud bylo očkovací schéma rozděleno do třech dávek plus jedné dávky přeočkovací. Nyní bude jedna dávka ubrána a očkovat se tak budou děti schématem 2+1. Očkování může být započato po dovršení druhého měsíce věku a další dávka je pak aplikována o dva měsíce později. Přeočkování proběhne mezi 11. – 13. měsícem věku.
Změna se týká také následujícího povinného očkování batolat, a to vakcínou s názvem Priorix. Jedná se o očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Doposud se povinně očkovalo v 15. měsících věku dítěte, přeočkování pak bylo okolo druhého roku věku. Nyní se může začít očkovat touto vakcínou již po dovršení třinácti měsíců věku, tedy dříve, než tomu bylo doposud, nejpozději však v 18. měsících. Vrchní věková hranice je tedy rovněž novinkou. Druhá dávka se nyní bude podávat místo ve dvou letech, až po pátém roce věku dítěte.
I když vyhláška pevně stanovuje, co se musí a kdy, někteří rodiče chtějí očkování odložit, případně se mu úplně vyhnout.
Při každém očkování musí lékař předložit rodiči k podpisu informovaný souhlas. V případě, kdy očkování chce rodič odložit, nebo jej dítěti vůbec neaplikovat, musí podepsat negativní reverz. Lékař je totiž ze zákona, pod hrozbou vysoké pokuty, povinen naočkovat všechny děti v dané věkové skupině.