1. Začněte uvnitř. Připravte všechny peřiny, deky, polštáře a záclony. Peřiny a polštáře řádně vyklepejte a nechte venku vyvětrat. Záclony a deky vyperte. Po zimě se v nich ukrývá spousta prachu a roztočů. Domu se uleví a Vy budete zdravější.
2. Vymeťte prach a pavučiny. Ano, je to trochu jarní úklid, ale po dlouhé zimě, kdy se nepřetržitě topilo, se v domě usadila spousta nečistot.
3. Zkontrolujte odpad. Odpad je jako zažívání domu. Pokud je špatně průchozí, bylo by nejlepší jej vyčistit. A pokud máte a bude třeba, nechte vyvézt i jímku.
4. Šetřete energii. Nepoužívejte zbytečné elektrické spotřebiče a nesviťte nadarmo. Nejen, že ušetříte, ale sníží se hladina záření, které každý elektrický spotřebič vydává. Tím prospějete nejen vašemu domu, ale hlavně sami sobě.
5. Zkontrolujte střechu včetně okapů a komínu. Střecha mohla díky těžkému sněhu utrpět menší závady. Komín a okapy je nejlepší vyčistit. V okapech bývá nahromaděné listí a větvě, a v konečném důsledku by se okapy mohly ucpat a voda z nich by se valila na fasádu.
6. Fasádu zkontrolujte v každém případě také, jestli není od mrazu popraskaná. Také okna zvenčí, jestli vše správně drží a těsní.
7. Celý dům řádně vyvětrejte. Po zimě se v domě může hromadit vlhkost a ta není žádoucí. Pravidelným a řádným větráními se můžete vyvarovat navlhlým stěnám.
8. Nezapomeňte na půdu a sklep. Pokud máte půdu či sklep, pořádně je také zkontrolujte. Na půdu by mohla prosakovat voda, a ta by se zanedlouho mohla dostat do obytných prostor. U starších domů se stává, že po oblevě zůstane ve sklepě stát voda. Tu je samozřejmě nutné dostat ven.
Všechny případně nalezené drobné závady ihned odstraňte. Vše, co pro Váš dům uděláte, Vám vrátí. A platí to v obou případech. Necháte-li dům „ležet ladem“, mohlo by se Vám to vymstít. Pokud o Váš dům budete pravidelně pečovat a dopřávat mu takovýto „detox“, nemůže Vás zaskočit žádná pohroma.