Ještě před pěti lety to byly notebooky, dnes už to jsou malé čertovské krabičky, do kterého vaše dítko hledí hodiny denně. Nejspíš ani vy nechápete, co tam pořád dělá a jak ho to může bavit. Není ale jednoduché dítě od něčeho odlepit. Zvlášť pokud jde o něco tak návykového, jako jsou sociální sítě a hry.
– Tráví váš potomek příliš mnoho času na mobilu nebo tabletu?
Pokud máte pocit, že by se vaše dítko mělo chvíli věnovat něčemu jinému, nejspíš hledáte jakýkoliv způsob, jak to udělat. Můžete dítě lákat na odměnu, nebo můžete hrozit. Můžete ho vydírat nebo mu dávat tresty. Ale jde to i jiným způsobem.
Dětský mozek je zvyklý na to, ž neustále do sebe vsakuje spoustu informací. Proto je tak jednoduché vytvořit u nich na něčem závislost. Většina rodičů se snaží závislost svých dětí na internetu, sociálních sítích nebo hrát omezit za jakoukoliv cenu.
Pravidla jsou základ
1. Vaše dítě musí vědět, že vy jste rodič. Vy určujete pravidla. Monitorujte činnost vašich dětí na internetu – nastavte rodičovskou kontrolu na některé stránky, mluvte s nimi o tom, jak zachovávat bezpečnost, jaké informace a fotky dávat na profil a jaké ne.
2. Nechte své potomky, aby také nastavili nějaká pravidla. Dejte jim na výběr, podporujte je, pomozte jim utvářet systém. Nebudou si potom připadat manipulované.
3. Všechno závisí i na vás. Pokud dítě uvidí, že i vy jste neustále na internetu, na notebooku nebo mobilu, bude dělat totéž. Musíte jít samozřejmým příkladem.
4. Smartphone je pro většinu dětí smrtelně důležitý. Zkuste si uvědomit, že prostřednictvím sociálních sítí a internetu děti udržují i důležité kontakty učí se vyjednávat a jednat s lidmi, učí se argumentovat, objevují nové zájmy a nové koníčky a také se učí. Například sociální sítě podporují učení se anglickému jazyku. Proto není moudré je od internetu, tedy od tabletu nebo mobilního telefonu úplně odříznout – dnešní děti sdílejí přes sociální sítě i dokumenty do školy.